Airēšanai Latvijā -145! Atskats uz airēšanas 120 gades sacensībām Rīgas kanālā - “Rīgas pokāls” 1992.
Nesen, šķirstot vecu avīžu izgriezumus, uzdūros rakstam 1992.gada laikrakstā “Sports.” Tajā, nu jau aizsaulē aizgājušais sporta žurnālists Arturs Vaiders apraksta airēšanas sacensības pilsētas kanalā - "Rīgas Pokāls”. Gribam padalīties ar šo gabaliņu no airēšanas vēstures arī ar Jums.
“Sports”. 1992 gads. Arturs Vaiders
Rīgas pokāla trešā dzīve
“Jau otro gadu uz vairākām stundām pilsētas kanāla pīlēm (par laimi, to vairums patlaban emigrējis uz citiem ūdeņiem) un žurkām tiek jaukts mierīgais dzīves ritms.Vismaz posmā starp Operu un kafejnīcu “Ainava” noteikti. Labi vēl, ka “Baltajā namā” vairs nesaimnieko pareizākā no visām partijām, citādi tās vadītajam vēl nāktos izsaukt krasta apsardzes kuteri un ūdenslīdējus, lai pasargātu savu cietoksni no varbūtēju uzbrukumu no ūdens. Bet kanālā tiešām bija pulka cilvēku. Rīgas pokāls vilināja daudzus.Turklāt šoreiz sacensībām tiešām bija īpaša noskaņa, jo tās notika Rīgas Airētāju kluba un organizētas airēšanas Latvijā 120 gadu jubilejas pasākumu ietvaros. Pašam Rīgas pokāla, gan nav tik sena vēsture- pirmo reizi tas tika izcīnīts 1909.gadā.
Otrreiz tas atdzima divdesmitajos gados, jau latviskots- Rīgas kauss, un trešo reizi - pērn. Cerams, ka šoreiz tas dzīvos ilgi. Šīs sacensības var uzskatīt arī par airēšanas iešanu tautā. Parasti Latvijā airētāji netiek lutināti ar publikas uzmanību-vienkārši nav tādas trases. Tāpēc vien Rīgas pokāls ir vērtīgs, jo daudzi tuvplānā varēja redzēt, kas tā airēšana īsti ir. Arī pašiem airētājiem savdabīgā trase, šķiet, sagādāja prieku.
Poļu pulciņš enerģiski atbalstīja savējos. “Esam no Toruņas. Mūsu klubs airēšanā ir viens no spēcīgākajiem Polijā. Šīs ir ļoti interesantas sacensības un ceram arī nākamgad ierasties.”
Ciemiņu rindās bija arī olimpietis Pjotrs Bujnarovskis, kurš Banjolā pārairu četriniekā ierindojās vienpadsmitajā vietā. Tomēr uzvara vīriešu konkurencē viņam nenāca nemaz tik viegli. Toni pārējiem uzdeva Vilnis Baltiņš. Gan ne Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents, bet viņa dēls-4:43,8. Finišā samisas vienam no favorītiem Andrim Reinholdam un tikai 4:53,5. Martins Rubīns spēj 4:43,4. Tomēr galavārdu saka tūlīt aiz viņa startējošais Bujnarovskis 4:42,4. Pēc apbalvošanas viņš teica:- Ļoti jaukas sacensības. Neko līdzīgu līdz šim nebiju redzējis. Pie šiem līkumiem ir jāpiešaujas, speciāli jānoregulē laiva. Esmu gandarīts par uzvaru. Žēl, ka vairākiem mūsējiem nepaveicās pašā finišā. Divniekiem ir vēl grūtāk manevrēt.
Tomēr arī poļu panam neizdevās uzlabot absolūti labāko rezultātu, ko neilgi pirms tam bija sasniedzis Andis Loss. “No rīta divreiz izbraucu distanci. Bija ļoti laba pašsajūta. Distancē nekādas aizķeršanās nebija. Patika gan trase, gan secensību atmosfēra.”
Jau jāsāk domāt par nākamo sezonu. Vai Tu airēsi vieniniekā vai divniekā? “Avīzēs lasu par dažādiem piedāvājumiem, bet ar mani neviens vēl nav runājis, tāpēc īstas skaidrības par nākotni nav. Toties skaidri zinu, ka turpināšu airēt.”
Šis nebija vienīgais gadījums kad gados jaunāki uzrādīja absolūti labāko laiku savā laivu klasē. Tā mūsu olimpietes Liene Sastapa un Gunta Lamaša šoreiz piekāpās pasaules junioru meistarsacīkšu dalībniecēm Vinetai Liderei un Gunai Vanagai.
Vecmeistari šoreiz bija mazāk aktīvi un deva priekšroku pastaigām krastā, kur slavenību netrūka. Pirmā PSRS sporta meistare airēšanā Latvijā Inese Zolte, pirmais olimpiskais medaļnieks Aivars Lazdenieks (“Te ļoti interesanti, nākamgad mēģināšu pats”), viens no pirmajiem olimpiešiem un nule iznākušās grāmatas Airēšana Latvijā autors Vitolds Barkāns.(“Trenējos un gatavojos piedalīties, bet samisējās ar pieteikumu”), olimpiskais sudraba medaļnieks Dimants Krišjānis, Eiropas čempione Rūta Veinberga-Kelberere. Acīmredzot nākamgad šāda iespēja noteikti būs, jo Rīgas pokāls ir atkarojis savu vietu un interesentu pulciņi kanāla malās un uz tiltiņiem liecināja, ka tas tiešām ir interesanti.
Airēšanas 120 gadu jubilejas svinības ievadīja sacensības Balasta dambī, kur ilstoši bija pierakstīts Rīgas Airētāju klubs, bet noslēdza saviesīgs vakars Sporta vēstures muzejā.
Rezultāti.Jaunkundzes. 1x Lita Meistere 5:15.7, 2- Vineta Lidere, Guna Vanaga 5:15,3.Dāmas.1x Aelita Gigele-5:26,1, 2- Gunta Lamaša, Liene Sastapa-5:28,0. Cienījamās dāmas 2- Solvita Milta, Inese Tītmane-6:15,0, Jaunkungi- 1x Andis Loss-4:35,0 2- Dariušs Stepinskis,Dariušs Novakovskis 4:57,2 (Polija) 3v- Jānis Mužics, Armands Liepiņš-5:07,1. Kungi 1x- Pjotrs Bujnarovskis (Polija) 4:42,4 2v- Martins Rubīns- 4:43,4 2- Gints Blumergs, Raimonds Vītols-4:50,1. Godātie kungi. 1x Vilnis Priediens-5:28,0
Liels Paldies Guntais Rotšteinai un Sandra Bremzei par vēsturisko kadru iemūžināšanu, saglabāšanu, kas mums dod iespēju ielūkoties 25 gadus senā pagātnē.
Daudz Laimes visiem Airēšanas
entuziastiem un draugiem Airēšanas
Latvijā 145 Gadā! Video skatiies zemāk: